Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu schválil návrh zákona, který požaduje, aby firmy zmírnily svůj negativní dopad na lidská práva a životní prostředí.
Návrh byl dohodnut s vládami EU.
Nová pravidla, tzv. „due diligence“, zavazují firmy k:
- Identifikaci, prevenci a zmírnění nepříznivého dopadu jejich činnosti na lidská práva a životní prostředí. To zahrnuje otroctví, dětskou práci, pracovní vykořisťování, ztrátu biologické rozmanitosti, znečišťování a ničení přírodního dědictví.
- Zohlednění dopadů i v jejich dodavatelském řetězci, a to jak u dodavatelů, tak u distributorů.
Rozsah a plán přechodu:
Pravidla se budou vztahovat na:
- Firmy z EU i mimo EU s více než 1000 zaměstnanci a obratem nad 450 milionů eur.
- Franšízy s obratem nad 80 milionů eur, pokud alespoň 22,5 milionů eur pochází z licenčních poplatků.
Firmy budou muset:
- Zahrnout náležitou péči do svých politik a systémů řízení rizik.
- Přijmout a uvést v platnost plán přechodu, aby byl jejich obchodní model kompatibilní s limitem globálního oteplování 1,5 °C podle Pařížské dohody. Plán by měl obsahovat časově vázané cíle, kroky k jejich dosažení a informace o nezbytných investicích.
Odpovědnost a sankce:
Firmy, které nedodrží pravidla, ponesou občanskoprávní odpovědnost a budou muset odškodnit své oběti. Budou muset také zavést mechanismy pro podávání stížností a jednání s postiženými.
Dozor a pokuty:
Členské státy určí dozorčí orgán, který bude sledovat dodržování pravidel a ukládat sankce. Tyto sankce mohou zahrnovat pokuty až do výše 5 % celosvětového obratu firmy.
Zahraniční firmy budou muset v EU ustanovit zplnomocněného zástupce, který bude s dozorovým orgánem komunikovat. Komise zřídí Evropskou síť orgánů dohledu na podporu spolupráce.
Zdroj: Evropský parlament